Co to jest opalanie natryskowe?

Opalanie natryskowe lub inaczej spray tan to nowa, bezpieczna metoda opalania, dzięki której szybko możemy uzyskać piękny, złoto-brązowy kolor skóry. Preparat nanosi się na skórę w formie delikatnej mgiełki urządzeniem natryskowym.

Zabieg zapewnia nam jednolitą, naturalnie wyglądającą opaleniznę bez narażania się na działanie szkodliwych promieni UV.

Dzięki natychmiastowemu efektowi brązowienia skóry proces ten jest bardzo łatwy a efekt jednolity i naturalny.

Zabarwienie skóry jest wynikiem reakcji pomiędzy aminokwasami występującym w warstwie rogowej naskórka a składnikiem substancji opalającej - dihydroksyacetonem (DHA), który stosowany jest w dermatologii i kosmetyce od 40 lat.

Opalanie natryskowe wymyślili amerykańscy dermatolodzy jako alternatywę dla słońca i solarium.

Opalanie natryskowe... co to jest? I jak działa?

Wierzchnią warstwę skóry ludzkiej stanowi warstwa rogowa czyli naskórek. To właśnie w tej warstwie zachodzą procesy podczas zabiegu opalania natryskowego, Zabarwienie skóry jest wynikiem reakcji pomiędzy aminokwasami występującym w warstwie rogowej naskórka a składnikiem substancji opalającej. Głównymi aktywnymi składnikami najnowocześniejszych płynów do opalania natryskowego są DHA i erytruloza. DHA (dihydroksyaceton) jest to pochodna cukru. Jest związkiem łagodnym nie powodującym podrażnień i alergii. Nie wnika głębiej w skórę niż tylko w zrogowaciałą warstwę naskórka. Nie zatyka również porów w skórze. W ostatnich latach technologia kosmetyczna bardzo się rozwinęła i udało się wyprodukować związki, dzięki którym można obniżyć jego stężenia w płynach opalających, co eliminuje specyficzny zapach, a sama intensywność opalenizny pozostaje bez zmian.

Właśnie takim uzupełniającym związkiem działanie samego DHA jest erytruloza.

Erytruloza to związek cukrowy, który uzupełnia działanie DHA w wyrobach typu samoopalacz. W składzie chemicznym jest podobna do DHA i wykazuje podobne właściwości, a przy tym jest dużo bardziej stabilna. Właściwość ta jest przez niektórych uważana za wadę, ponieważ na pierwsze efekty przebarwienia skóry trzeba czekać około doby. Jednakże dzięki wolniejszemu przenikaniu przez warstwę rogową naskórka można równomiernie rozprowadzić preparat i osiągnąć ładniejszą opaleniznę niż po zastosowaniu DHA. Wolniejsze, łagodniejsze działanie erytrulozy pozwala ją stosować w kosmetykach naturalnych. Połączenie działania erytrulozy i DHA pozwala otrzymać ładny, naturalny kolor opalenizny, jak i znacznie przedłużyć efekt na skórze. Wikipedia

Jest ona również związkiem o charakterze cukrowym. Działa ona podobnie jak DHA, jednak czas jej reakcji z naskórkiem jest dłuższy, nawet do kilku-kilkunastu godzin. Dzięki temu wnika ona równomiernie w całą warstwę rogową naskórka powodując większą trwałość opalenizny i lepsze nawilżenie skóry niż w przypadku zastosowania samego DHA.

Opalenizna wywołana promieniowaniem UV jest następstwem uczynnienia melanosomów produkujących melaninę - barwnik odkładający się głównie w warstwie podstawnej naskórka.

Metody opalania natryskowego

Opalanie natryskowe możemy wykonać w automatycznej kabinie lub zastosować spray. Obydwie metody mają wady i zalety.

1. Automatyczna kabina

Niewątpliwą zaletą kabin opalających jest intymność i komfort zabiegu, ponieważ jesteśmy tam sami i możemy opalać się w dowolnym stroju lub nago. Zabieg taki wymaga jednak od nas pewnej dyscypliny i uwagi, gdyż sami odpowiadamy za równomierne rozprowadzenie substancji opalającej która rozpryskiwana jest przez kilka dysz umieszczonych na ścianach kabiny. Po natrysku wilgotną skórę należy osuszyć ręcznikiem, co jest czasochłonne i bardzo ważne gdyż od tego zależy uzyskanie idealnie równej opalenizny. Przy metodzie „automatycznej” nie ma możliwości opalania poszczególnych partii ciała jak np. sama twarz czy nogi.

2. Opalanie spray-em - metoda airbrush

Zaletą metody manualnej jest kontrola natrysku i dotarcie do wszystkich miejsc, zagięć, części wewnętrznych rąk, nóg. Kosmetyczka może zaproponować odpowiedni kolor do karnacji oraz zadbać aby nie wystąpiły zacieki czy nierówności. Opalanie airbrushem pozwala na opalanie częściowe, np. twarzy, dekoltu. Metoda ta eliminuje również efektu ciemnych powierzchni stóp, gdyż to my mamy kontrolę nad rozpylaną mgiełką brązującą i dociera ona tylko tam gdzie chcemy, Możemy również stopniować intensywności opalenizny w zależności od karnacji i rodzaju skóry oraz używać różnych stężeń DHA na poszczególne partie skóry, co jest bardzo pożądane w przypadku uzyskania efektu wyszczuplenia niektórych partii np. ud, bioder.

Jak przygotować się do zabiegu opalania natryskowego?

W dniu zabiegu lub dzień wcześniej należy wykonać peeling całego ciała W tak przygotowaną skórę płyn opalający wniknie głębiej co gwarantuje dłuższy czas utrzymania opalenizny. Jeśli planujemy depilację - wykonajmy ją min 2 dni wcześniej Zadbajmy o zabezpieczenie stóp, kolan, łokci kremem lub wazeliną (w tych miejscach preparat najszybciej „łapie” i najtrudniej się go pozbyć.

Jak dobrać odcień opalenizny?

Intensywność opalenizny zależy od grubości naskórka, im jest grubszy tym jednorazowo otrzymamy ciemniejszy odcień. Dodatkowo na intensywność koloru ma wpływ stężenie DHA i erytrulozy w samym płynie opalającym a także PH skóry. Im niższe ph - tym ładniejszy odcień uzyskamy.

Strój do zabiegu

Do zabiegu opalania natryskowego proponujemy bieliznę jednorazową, stringi, czepki, klapeczki.

Strój po zabiegu

Po zabiegu należy założyć luźne, swobodne ubranie tak aby opalenizna mogła “pracować” i nie wchłonęła się w obcisłe spodnie czy bluzkę.

Całkowity czas reakcji barwienia skóry waha się od 6-8 godzin. W czasie, w którym zachodzi proces koloryzacji nie należy dopuszczać do zamoczenia skóry. Jeżeli jednak do tego dojdzie, należy ją osuszyć i wcierać środek nawilżający aż do ujednolicenia koloru. Pamiętajmy że podczas barwienia skóry mogą pojawić się nierówności, odcienie, krople preparatu. Nie ma to najmniejszego wpływu na efekt końcowy. Po 6-8 godzinach należy się wykąpać. Tak utrwalona opalenizna nie brudzi już ubrań a efekt utrzymuje się 10-14 dni.